Mammoth Memory

Common core subtraction

Common core subtraction - counting up method of subtraction

Common core subtraction is using addition instead. Add up from the smaller number to the bigger number.

 Subtraction = Addition

To subtract using the common core we use the same method as addition but the other way around

Yes Really! Subtraction is addition.

 

Example 1

32-12

 

12 + 3 = 15
15 + 5 = 20
20 + 10 = 30
30 + 2 = 32
 
   
    20    

 

To see this step by step

Press Here

Common core subtraction step by step

Example 1

32-12

               
  12         Start with the lowest number  
               

 

               
  12 + 3     Add 3 because it's then easy to get to 15  
               

 

               
  12 + 3 =15   15 is the running total  
               

 

               
  12 + 3 =15   Put the running total on the next line  
  15            
               

 

               
  12 + 3 =15   Add 5 because it's then easy to get to 20  
  15 + 5         
               

 

               
  12 + 3 =15   20 is the running total  
  15 + 5  =20      
               

 

               
  12 + 3 =15      
  15 + 5  =20      
  20         Put the running total on the next line  
               

 

               
  12 + 3 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10      Add 10 because it's then easy to get to 30  
               

 

               
  12 + 3 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30   30 is the running total  
               

 

               
  12 + 3 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30          Put the running total on the next line  
               

 

               
  12 + 3 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 2     Add 2 to finally get 32  
   
       
               

 

               
  12 + 3 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 2 =32   Check the final tally equals 32  
   
       
               

 

 

               
    + 3        
    + 5         
    + 10         
    + 2     Now add  
   
       
      20         
               

 

Answer: 32-12=20 

 

Answer: 32-12=20

 

Example 2

43-13

 

13 + 2 = 15
15 + 5 = 20
20 + 10 = 30
30 + 10 = 40
40 + 3 = 43
 
   
    30    

 

To see this step by step

Press Here

Common core subtraction step by step

Example 2

43-13

               
  13         Start with the lowest number  
               

 

               
  13 + 2     Add 2 because it's then easy to get to 15  
               

 

               
  13 + 2 =15   15 is the running total  
               

 

               
  13 + 2 =15   Put the running total on the next line  
  15            
               

 

               
  13 + 2 =15   Add 5 because it's then easy to get to 20  
  15 + 5         
               

 

               
  13 + 2 =15   20 is the running total  
  15 + 5  =20      
               

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20         Put the running total on the next line  
               

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10      Add 10 because it's then easy to get to 30  
               

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30   30 is the running total  
               

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 10     Add 10 because it's then easy to get to 40  
               

 

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 10 =40    40 is the running total  
               

  

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 10 =40       
  40         Put the running total on the next line  
               

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 10 =40       
  40 + 3     Add 3 to finally get 43  
   
       
               

 

               
  13 + 2 =15      
  15 + 5  =20      
  20 + 10  =30      
  30 + 10 =40       
  40 + 3 =43   Check the final equals 43  
   
       
               

 

 

               
    + 2        
    + 5         
    + 10         
    + 10        
    + 3     Now add  
   
       
      30         
               

 

Answer: 43-13=30 

 

Answer: 43-13=30

 

Example 3

325-38

 

38 + 2 = 40
40 + 60 = 100
100 + 200 = 300
300 + 25 = 325
 
   
    287    

 

To see this step by step

Press Here

Common core subtraction step by step

Example 3

325-38

               
  38         Start with the lowest number  
               

 

               
  38 + 2     Add 2 because it's then easy to get to 40  
               

 

               
  38 + 2 =40   40 is the running total  
               

 

               
  38 + 2 =40   Put the running total on the next line  
  40            
               

 

               
  38 + 2 =40   Add 60 because it's then easy to get to 100  
  40 + 60        
               

 

               
  38 + 2 =40   100 is the running total  
  40 + 60  =100      
               

 

               
  38 + 2 =40      
  40 + 60  =100      
  100         Put the running total on the next line  
               

 

               
  38 + 2 =40      
  40 + 60  =100      
  100 + 200      Add 200 because it's then easy to get to 300  
               

 

               
  38 + 2 =40      
  40 + 60  =100      
  100 + 200  =300   300 is the running total  
               

 

               
  38 + 2 =40      
  40 + 60  =100      
  100 + 200  =300   Put the running total on the next line  
  300            
               

 

               
  38 + 2 =40      
  40 + 60  =100      
  100 + 200  =300      
  300 +  25      Add 25 to finally get to 325   
               

 

               
  38 + 2 =40      
  40 + 60  =100      
  100 + 200  =300      
  300 +  25  =325    Check the final equals 325   
               

 

               
    + 2        
    + 60         
    + 200         
    +  25      Now add  
   
       
      287         
               

 

Answer: 325-38=287 

 

Answer: 325-38=287

 

Example 4

264-128

 

128 + 2 = 130
130 + 70 = 200
200 + 60 = 260
260 + 4 = 264
 
   
    136    

 

To see this step by step

Press Here

Common core subtraction step by step

Example 4

264-128

               
  128         Start with the lowest number  
               

 

               
  128 + 2     Add 2 because it's then easy to get to 130  
               

 

               
  128 + 2 =130   130 is the running total  
               

 

               
  128 + 2 =130   Put the running total on the next line  
  130            
               

 

               
  128 + 2 =130   Add 70 because it's then easy to get to 200  
  130 + 70         
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200   200 is the running total   
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200      
  200         Put the running total on the next line  
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200      
  200 + 60      Add 60 because it's then easy to get to 260  
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200      
  200 + 60  =260   260 is the running total  
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200      
  200 + 60  =260   Put the running total on the next line  
  260            
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200      
  200 + 60  =260      
  260 +  4      Add 4 to finally get to 264   
               

 

               
  128 + 2 =130      
  130 + 70  =200      
  200 + 60  =260      
  260 +  4  =264   Check the final equals 264   
               

  

               
    + 2        
    + 70         
    + 60         
    +  4      Now add  
   
       
      136         
               

 

Answer: 264-128=136 

Answer: 264-128=136

 

OR

 

128 + 100 = 228
228 + 30 = 258
258 + 2 = 260
260 + 4 = 264
 
   
    136    

 

Press Here

Common core subtraction step by step

Example 4

264-128

               
  128         Start with the lowest number  
               

 

               
  128 + 100     Add 100 because it's an easy jump to 228  
               

 

               
  128 + 100 =228   228 is the running total  
               

 

               
  128 + 100 =228   Put the running total on the next line  
  228            
               

 

               
  128 + 100 =228   Add 30 because it's a round number to get to 258  
  228 + 30         
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =258   258 is the running total   
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =228      
  258         Put the running total on the next line  
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =258      
  258 + 2      Add 2 because it's then easy to get to 260  
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =258      
  258 + 2  =260   260 is the running total  
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =258      
  258 + 2  =260   Put the running total on the next line  
  260            
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =258      
  258 + 2  =260      
  260 +  4      Add 4 to finally get to 264   
               

 

               
  128 + 100 =228      
  228 + 30  =258      
  258 + 2  =260      
  260 +  4  =264   Check the final equals 264   
               

  

               
    + 100        
    + 30         
    + 2         
    +  4      Now add  
   
       
      136         
               

 

Answer: 264-128=136 

Answer: 264-128=136